| Part Number | SMCJ28CAHE3 9AT |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 568590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 28V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ28CAHE3 9AT |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ28CAHE3 9AT |
|---|---|
| Direction Type | Bi-Directional |
| Pin Count | 2 |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Breakdown Voltage | 31.1 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Peak Pulse Current | 33 A |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Supplier Package | SMC |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 28 V |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Clamping Voltage | 45.4 V |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ28CAHE3 9AT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 15V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ15CAHE3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 495V 300W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ550-E3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ12A-E3 52.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 48V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ48CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 43.6V 400W 2-Pin DO-204AL T R Download PDF datasheet for BZW04-44-E3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 110V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ110CA-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 36.8V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 1.5SMC43CA-E3 57T.pdf |
|
Vishay | VISTPSMP6.8AHM3_A H 250W, 6.8V, 5% UNDIR Download PDF datasheet for TPSMP6.8AHM3_A H.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 43V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ43A.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 16V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ16A.pdf |